Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
180
Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde araba kullanmak özellikle kalabalık şehirde çok zordur. Bu zorluklara acele, yoğunluk, stres eklenince bazı aksaklıklar da doğal olarak meydana geliyor. Aksaklıkları engellemek için tedbirli olmak gerekiyor bunun için mümkün olduğunca sakin ve vaktinde hareket etmeye çalışılmalıdır. Ayrıca araba kullanımını pekiştirmek için şehir içinde alıştırma yapmak gerekir. Yol güzergahını çok iyi bilmeyenler mutlaka navigasyon almalı ve böylece gideceği yer kolaylıkla bulanacak zamandan tasarruf edilecektir.

Araba kullanımında hava şartları da önemli bir etkendir. Arabanın bakımı yapılmalı ve eksik bir aracı varsa mutlaka takılmalı öyle yola çıkılmalıdır. Aksi takdirde kazalara neden olabilir. Ehliyet almadan öncelikle göz muayenesine gidilmeli ve herhangi bir problem varsa gözlük ya da lens kullanılmalıdır.

Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak araba kullanmadan önce içki içmeyin. İçki içmek araba kullanırken dikkatinizin dağılmasını ve direksiyon hakimiyetini kaybetmenize neden olur. Eğer içki içecekseniz araba kullanmayın.
  • Emniyet kemerini takmamak için hiçbir bahane geçerli değildir. Özellikle mesafe kısa, gideceğim yere yaklaştım diyerek hareket halindeyken emniyet kemerini çıkarmak oldukça yanlıştır. Herhangi bir kaza da ufak da saysanız bu kazayı sizi koruyacak olan emniyet kemeridir.
  • Farları her saat açık tutmak kulağa kötü gelse farlar dikkat çekeceğinden kazaları önlemiş olacaktır. Gündüz farların açık olması ise arabanızın hareket olduğunu belirteceğinden yaya ve araç sahiplerini uyaracaktır.
  • Oturma pozisyonu araba kullanırken dikkat edilecekler listesinin en başında gelir. Özellikle derecelik açıyla, çok geri yatık bir pozisyondan ve ileri derecede olan koltuk ayarlaması yapmayın. Çok rahat bir şekilde oturmak ani durumlarda hızlı karar almanızı engelleyecektir. Bunun için dik ve rahat bir şekilde koltuğunuzu ayarlayın.
  • Direksiyona iki el ile birlikte tutulmalı ve direksiyon ile koltuk arasında derecelik bir mesafe bulunmalıdır.
  • Araba kullanırken giydiğiniz ayakkabı da büyük önem taşır. Özellikle çok geniş ve kalın tabanlı ayakkabılar hareket ettiğinizi anlamanızı güçleştirir.
  • Yollara güvenmeyin ve belirli bir hız izleyin. Aşırı hızlı araba sürmek beklenmedik yollara ve olası bir kazaya neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here