Deri Mont Nasıl Temizlenir?

0
198
Deri Mont Nasıl Temizlenir?
Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Havaların ısınması ile birlikte kaban ve montlar dolaplara kaldırılıyor. Hâl böyle olunca onun yerine deri mont, kot ceketler kullanılmaya başlanıyor. Deri mont ile yapılan kombinleri seviyor ve her dönem deri mont giymek istiyorsanız temizlik ve deri montun muhafaza konusunda da sıkıntı çekiyor olabilirsiniz. Özellikle deri montların temizlik aşamasını bilmiyorsanız mümkün olduğunca montunuza daha titiz davranarak kirlenmesini önlemeye çalışıyorsunuz. Özellikle mevsimlik giysileri ayrı konulacağı dönemlerde deri montların kaldırılış şekli çok önemlidir. Hatta yanlış konulduğunda deri mont daha hızlı deforme olacaktır. Bunu önlemek için mümkün olduğu kadar deri montunuzun şeklini korumaya ve ısıdan uzak tutmaya önem vermelisiniz. Aksi takdirde hem aşırı soğuk hem de aşırı sıcak ile birlikte şekli bozulacak şekilde deri montu kaldırmak deri montun şeklinin bozulmasını ve ömrünün kısalmasına sebep olacaktır.

Deri montun nasıl temizleneceği ile ilgili fikri olmayanlar kuru temizlemeden yardım alabilir. Eğer zaman sıkıntısı varsa evde kendiniz belli bir zaman zarfında kolay bir şekilde montlarınızı temizleyebilirsiniz. Bunun için evde bulunan malzemeleri kullanmak mümkün. Deri mont temizlerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında deri montun bozulmamasına dikkat etmek ve olabildiğince ekstrem koşullardan uzak tutmak gerekir. Ekstrem durum aşırı sıcaklık ve soğuk kast edilmektedir. Bunun yanı sıra mont temizlendikten sonra üzerinde nem varsa doğal koşullarda kurutulmasına önem verilmeli ve fön makinesi gibi sıcaklık veren malzemeleri montun üzerine tutmamak gerekir.

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

  • Evde bulunan bir sünger ile deri montu temizlemek oldukça kolaydır. Ilık bir suya süngeri batırın ve iyice sıkın.
  • Sonrasında bu sünger ile montunuzda kirli olan bölgeyi temizleyin. Temizlerken fazla bastırmamaya derinin yapısını bozmamaya çalışın.
  • Sildiğiniz deri montu plastik askı ile asın ve doğal yollardan kurumaya bırakın. Demir plastik sert olduğundan mont kururken kolayca şeklinin bozulmasına neden olabilir.
  • Deri montun daha uzun süre şeklini koruması için elinize azar miktarlarda vazelin veya yağ alarak elinizde birbirine sürterek ısıtın. Sonrasında elinizde kalan ürünü deri montunuza masaj yapar gibi sürün. Bu işlem deri montunuzun uzun zaman şeklini korumasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here