Fayanslardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

0
250
Fayanslardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?
Fayanslardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

Mutfak, banyo ve tuvaletlerde sıklıkla kullanılan bir malzeme olan fayans, kullanılan mekanlardaki yoğun nem sebebiyle çok çabuk kirlenebilmektedir. Bu lekeler arasında en uğraştırıcı olanlar ise su ve limon lekeleridir. Fayans lekelerini temizlemek için temizlik malzemeleri kullanılabileceği gibi doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Fayans Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Sprey ile Fayans Temizliği

Fayans temizliği için özel olarak üretilen spreyleri kullanarak fayanslardaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Spreyi lekenin bulunduğu yüzeylere ve fayans aralarına (derz) püskürttükten sonra bir sünger yardımı ile bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sirke ile Fayans Temizliği

Fayanslarınızı doğal yöntemlerle temizlemek istiyorsanız sirke bu konuda en doğru seçim olacaktır. Bir sprey kabının yarısını beyaz sirke yarısını ılık suyla doldurduktan sonra temizlemek istediğiniz yüzeye sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra fayansları ılık suyla durulamayı unutmayın.

Karbonat ile Fayans Temizliği

Suya bir miktar karbonat ekleyip karışım koyulaştıktan sonra fayanslara uygulayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat sonra fayansları bir bez yardımıyla sildikten sonra ılık su ve fırça ile iyice durulamayı unutmayın.

Not: Arzu ederseniz karbonat ve sirkeyi birlikte kullanarak daha güçlü bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Tuzlu Su ile Fayans Temizliği

Diğer yöntemlere göre uygulanması en kolay olan yöntem fayansları tuzlu su ile temizlemektir. Öncelikle diğer yöntemlerle temizlenen fayans yüzeylerini tuzlu su ile fırçalayabilirsiniz. Sonrasında fayansları ılık su ile duruladığınızda yüzeylerin tamamen temizlendiğini fark edeceksiniz.

Fayanslar Hangi Sıklıkla Temizlenmelidir?

Fayanslardaki lekeler uzun süre bekletildiğinde temizliği çok daha zor olmaktadır. Bu yüzden fayansları mümkün olduğunca sık temizlemeniz inatçı lekelerle uğraşma ihtimalinizi ortadan kaldıracağı gibi temizlik işlemi çok daha kısa sürecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here