Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkarılır?

0
214
Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Ev dekorasyonu estetiğe önem veren herkes için önemlidir. Özellikle eşyaların dizilişi, verdikleri enerji ev halkını etkilemektedir. Enerji konusunu önemseyen oldukça fazla insan vardır ve evdeki eşyaların dizilişini buna göre yaparlar. Halı ise evde en çok karşılaştığımız hatta evde en sık temas ettiğimiz eşyalardandır. Eşyayla sık temas ettiğimiz için belirli dönemlerde silinmesi, yıkanması gerekir. Öyle ki halı ve kilim yıkamak için özel mekanlar, şirketler kurulmuştur. Genellikle bahar temizliklerinde ilk akla gelenler arasında cam silmek, boya badana yapmak, halı yıkamak gelir. Halıları kişi kendi de yıkayabilir ama hem su israfından kaçınmak hem de çevreye büyük zarar vermemek için güvenilir halı yıkama şirketlerine verip halılarınızı yıkatabilirsiniz. Böylelikle hem çevreye zarar vermemiş olacak hem de yorulmamış olacaksınız.

Halıda sadece leke, iz mi bulunur? Tabii ki hayır, halınızı yanlışlıkla yakabilirsiniz. Bu durumda hemen yıkama şirketlerine gönderemeyebilirsiniz hatta gönderseniz bile halıdaki yanık lekesi çıkmayabilir. Bu yüzden evde pratik yöntemle halıdaki yanık izinden kurtulmak mümkündür. Hem maliyeti az olacağından hem de hemen çıkarabileceğinizden canınızı sıkmaya gerek yok.

Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  • İlk olarak malzemeleri bir araya getirmekte fayda var. Malzemeler: Zımpara kağıdı, tarak, makas ve elektrik süpürgesidir.
  • Yanık olan bölgeyi önce zımpara ile zımparalayın. Dikkat edin yanık bölgelerin dışına çıkarak halının genel yapısını bozmayın.
  • Zımpara işlemi bittikten sonra ufak yanık izleri kalmışsa eğer minik bir makasla buraları kesin ve halıda çok büyük hasar vermeden, doğal bir görüntü oluşturacak şekilde kesin.
  • Sonrasında oluşan tüyleri elektrik süpürgesi ile çekin.
  • Bu işlemlerden sonra halıdaki yanık izleri geçmezse halı yıkama şirketine vermenizi öneririz.
  • Halıdaki diğer yanık izleri ise sıcak bir obje ya da çaydanlık koyduktan sonra oluşan izlerin gitmesi için neler yapılabilir? Bu izlerin geçmesi diğer yanık türüne oranla daha kolaydır. Halıdaki izlerin gitmesi için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Peki nereden bulabiliriz derseniz tuhafiyecilerden, saç boyalarının içerisindeki renk açıcıdan yardım alarak halıdaki izleri geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here