Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
43
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinden önce bireyler psikolojik ve fizyolojik olarak hazır olmalıdır. Özellikle kadınlar hamilelik döneminden önce mutlaka sağlık kontrolü yaptırmalı, hastalık teşhis edilirse mutlaka muayene olmalıdır. Kadın doğum uzmanına hamilelik öncesi gidip kontrol olunduğunda bu süreç hem daha sağlıklı olacak hem de anne adayının önceden olabilecek hastalıklara karşı önlem alınacaktır. Bu süreçlerde X-ray cihazlarının bulunduğu ortamda tedavi edilebilecektir, hamilelik sürecinde ise kesinlikle X-ray cihazlarından uzak durulmalıdır. Eğer hamilelik sürecinde bu tarz tetkikler istenirse mutlaka kadın doğum uzmanına gidilmelidir.
Anne adayı hamilelik sürecinde sadece kendisini değil bebeğini de düşünerek alışkanlıklarını sürdürmelidir. Annenin beslenmesi, hareketi, duygusal olarak düşüncesi bebeği de etkileyecektir. Haliyle bu döngü hamileliğin sürecini de belirler.

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamilelik döneminde ilaç kullanımı en çok bebeği etkileyeceğinden ağrı kesici bile alınacaksa mutlaka öncesinde doktora başvurulmalıdır. Doktor onay verirse günlük en fazla kaç ilaç alınabileceği sorulmalı ve mümkün olduğunca ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Anne ne kadar sağlıklı beslenirse çocuk da o derece sağlıklı büyür ve doğar. Hamilelerin bu dönemde bazı yiyeceklerden, baharatlardan ise uzak durması beklenir. Özellikle çörekotu hamilelik döneminde tüketilmemelidir.
  • Zararlı alışkanlıklardan örneğin alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden hamileler uzak durmalı, sigara içilen alanlarda bulunmamalıdır.
  • Yüksek ateş, az da olsa kanama görülürse mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Dar kıyafet yerine bol, rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Böylece hem anne hem de bebek rahat alacaktır.
  • Kedi besleyen hamileler ise kedi dışkısına doğrudan temas etmemelidir.
  • Hamileler bu süreçte kafeinsiz içecekleri tercih etmeli ve mümkün olduğunca çay, kahve gibi içecekleri tüketmemelidir.
  • Kişi kendini yormayacak şekilde egzersiz yapmalı böylece kolay doğum için kendini hazırlamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here