İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
100
İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okuldan mezun olduktan sonra ya da kendinize uygun bir iş bulabilmek günümüzde biraz zor olsa da imkansız değil. İş seçiminde ve iş görüşmesine gitmeden önce mutlaka kendinizi tartmalısınız. Yapacağınız iş hayatınıza yön vereceğinden ve zaman ayıracağınızdan mutlaka araştırılmalı ve kendinize uygun bir iş bulmalısınız. Kriterlerinize bağlı bir iş bulabilmek için hobileriniz ve ilgi alanlarınızdan yararlanabilirsiniz.

İş görüşmesine giderken psikolojik olarak hazır ve rahat olmalısınız. Bunun için ne istediğiniz büyük önem taşıyor. Örneğin mezun olduğunuz işi sevmiyorsanız o işi yapmak mecburiyetinde değilsiniz. İlgilendiğiniz alanda kendinizi geliştirerek yeni iş alanları yaratabilirsiniz.

İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • İş yerine gitmeden önce yapılacak olan iş ve konum hakkında araştırma yapılmalıdır. İşi araştırmadan gittiğinizde beklediğinizden farklı tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Konuya ve işe hakim olmak için ufak da olsa araştırma yapılmalıdır.
  • Görüşmeye vaktinde gitmek işi istediğinizin göstergesidir ve olumlu izlenim bırakmaya yardımcı olur. Geç kalınacaksa çok önemli bir mazeret olmalı aksi halde tam vaktinde gitmeye çalışılmalıdır.
  • Dış görünüşe her iş veren dikkat eder. Gerek kıyafet temizliği gerek sade şıklık ilk izlenimde oldukça önemlidir. Kıyafetlerinizin temiz, ütülü, sade ve özenli olmasına dikkat etmelisiniz. Kadınlar ise ağır makyaj ve derin dekoltelerden kaçınmalıdır. Makyajlarda doğal tonlar tercih edilebilir.
  • Görüşme esnasında telefonla ilgilenmek isteksiz olduğunun göstergesidir. Bu yüzden telefonu sessize alabilir hatta kapatmakta yarar vardır. İşe karşı ilgisiz davranmak kabul edilmenizi engelleyebilir. Bu yüzden az da olsa heyecanınızı karşı tarafa geçirmek hatta neden o işi istediğinizi anlatmak iş vereni ikna etmede yardımcı olur. Ayrıca görüşmeye gitmeden önce dinlenilmeli yorgun olarak gidilmemeye çalışılmalıdır.
  • İlk görüşmede ücret konusuna girmeyin ve iş yükünüz ağırsa taleplerinizi çekinmeden dile getirin. Aynı zamanda işinizin ekonomisini araştırın ve ekstra uçuk fiyatlar istemekten kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here