Kitap Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
197
Kitap Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kitap Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerek göz sağlığının korunması gerek okuma işleminden elde edilecek verimi artırmak için kitap okuma esnasında yapılan yanlışlardan kaçınmak gerekiyor. Psikolojik ve fiziksel olarak hazır olmadan yapılacak olan okuma hem okuyucuya haz vermeyecek hem de genel anlamda fayda sağlamayacaktır.

Kitap Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Göz ve kitap arasındaki mesafenin 30 – 40 cm olmasına dikkat edin. Kitabı çok uzakta ya da çok yakında tutmak kısa vadede gözlerinizin çabuk yorulmasına sebep olacak, uzun vadede göz sağlığınıza zarar verecektir.
  • Okuma esnasında vücudunuzun rahat bir pozisyonda olması önemlidir ancak bu yüzden yatarak okumak hem dikkatinizin dağılmasına hem de uykunuzun gelmesine sebep olacağı için son derece yanlış bir seçim olacaktır. Rahat bir koltukta ya da sandalyede okumak daha faydalı olacaktır.
  • Okuma yaparken mırıldanarak ya da sesli bir şekilde değil içinizden yalnızca gözlerinizle takip ederek okuyun. Bu hem dikkatinizi hem de dakikada okuduğunuz kelime sayısını artıracaktır.
  • Işığın direkt gözünüze veya kitaba değil ortama gelmesini sağlayın. Göz sağlığınız için çok az ya da çok fazla ışıkta okuma yapmayın.
  • Parlak kağıda basılmış kitaplar mat kağıda basılan kitaplara oranla gözünüzü daha fazla yoracaktır. Eğer parlak kağıda basılmış bir kitap okuyorsanız göz sağlığınızı korumak için ara vermeden okuma yapmamaya özen gösterin.
  • Çok yorgun olduğunuz zamanlarda kitap okumaktan elde edeceğiniz verim düşecektir. Böyle durumlarda kendinizi kitap okumak için zorlamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here