Koltuklar Nasıl Temizlenir?

0
58
Koltuklar Nasıl Temizlenir?
Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Ev dekorasyonunda önemli bir paya sahip olan kuşkusuz koltuk takımlarıdır. Uzun yıllar kullanılan ve evin aslında en önemli yeri koltuklardır çünkü gün sonuna kadar işte, okulda vakit geçirdikten sonra hayal edilen yer evin köşesinde kendinize ait oturacağınız bir alandır. Bu alan bazı zamanlarda kirlenebiliyor. Özellikle çocuklu misafir geldiğinde, koltukta bir şey yenilip içildiğinde, evcil hayvan besleniyorsa koltuklar daha çabuk kirlenebiliyor. Bazı dönemlerde koltuklar kirlenmesin diye koltuk örtücü kullanılırdı ki bazı evlerde özellikle küçük çocuklu olan evlerde hala tercih ediliyor. Bu örtüler koltukların kirlenmesini önlüyor ve koltuk kumaşlarının yapısını bozulmasını engelliyor. Eğer hemen koltuklarınızın kirlenmesini istemiyorsanız mobilyalarınıza uygun olan bu örtülerden almalısınız. Böylece hem eve değişik bir dokunuş katmış olursunuz hem de koltuklarınızı uzun süre kullanırsınız.

Koltuk temizlemek her temizlikte mümkün olmasa da ufak ufak temizliğe başlamak ve koltuklardaki bakteriyi arındırmak açısından gereklidir. Özellikle koltuklar için çıkarılmış deterjanlar bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Bu deterjanlar genellikle koltuk silme amaçlı çıkarılıp genel temizliklerde kullanılıyor.

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

  • Koltukları su ürünleri ile temizlemeden önce mutlaka süpürülmelidir. Koltuk üzerinde kalıntılar varsa direkt sildiğinizde koltuk kumaşını yıpratıp zedeleyecektir. Bunun için koltuk üzerindeki kırıntılardan kurtulmak gerekir. Öyle ki koltuk yüzeyindeki yastıklar çıkarılıyorsa çıkarıp yıkamadan önce süpürge ile süpürülmelidir. Bunun için ince süpürge uçlarından yararlanılabilir.
  • Fırça kullanarak yastık yüzeylerindeki kıl, topaklanmadan kurtulabilirsiniz. Özellikle bu yöntemi evcil hayvan besleyenler için kullanılmalıdır. Tüy döküntülerini toplamak amacıyla özel uç geliştirilmiş fırçalar vardır. Bunlardan kullanılması tüm tüylerin toplanmasını sağlayacaktır. Bu fırça ile kumaşa zarar vermeyecek şekilde hızlıca fırçalanmalıdır. Ardından toplanan tüyler süpürge ile çekilmelidir.
  • Tüy toplayıcı ile tüylerden hemencecik kullanmak mümkündür. Bu tüylerden kastımız hayvan tüyleri evcil hayvan besleyenlerin alması gereken bir üründür. Koltukları bu toplayıcılar ile hizalı bir şekilde uygularsanız eşit şekilde tüylerden kurtulursunuz.
  • Koltuktaki oldukça sert kumaş ya da aksesuarlar bulunabilir. Bunları koltuklar için üretilen deterjanlar ile silebilirsiniz.
  • Kumaş türünü bilip ona uygun bir temizleme ürünü alın ve yumuşak bir lif ya da bez ile bu temizleme suyu-saf su karışımı ile ıslatarak silin. Sonra doğal koşullarda kurumaya bırakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here