Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları

0
248
Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları
Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay; kahvaltıda, evde, işte her yerde severek içtiğimiz içeceklerin başında geliyor. Hâl böyle olunca çayın doğru bir şekilde demlenmiş olması da son derece önem arz ediyor.

Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları

  • Lezzetli çay demlemede en önemli etken kullanılan çaydır. Kötü koşullarda saklanmış – nemlenmiş bir çayı nasıl demlerseniz demleyin lezzetsiz olacaktır. Bu yüzden çayın saklama koşullarına dikkat edilmeli, çay demlerken taze ve kaliteli bir çay kullanılmalıdır. Kullanım kolaylığı açısından demlik poşet çaylar tercih ediliyor olsa da biraz zahmete girerek yaprak çay kullanmanız lezzet açısından daha olumlu sonuçlar verecektir.
  • En önemli etkenlerden bir diğeri ise kullanılan suyun özelliğidir. Çay demlerken kullanılacak su orta sertlikte klorsuz olmalıdır.
  • Kullanılan demliğin çeşidi de çayın tadında değişikliğe sebep olabilmektedir. Çay demlerken metal demlikler yerine porselen veya cam demlikler tercih edilmelidir. Kullanılan demlik kesinlikle deterjanla yıkanmamalıdır.

Çay Nasıl Demlenir?

  • Demliğe kişi sayısı ile orantılı olarak çay koyduktan sonra ocağa alıp üzerine kaynar suyu ilave edin ve kabarana kadar kısa bir süre ocakta tuttuktan sonra ocaktan alın.
  • Demlikteki çay yapraklarının çökmesi için kesinlikle kaşıkla karıştırma, soğuk veya sıcak su ilave etme gibi işlemler uygulamayın.
  • Demliğin alt kısmına normal seviye su doldurduktan sonra kısık – orta ateşte suyu kaynamaya bırakın. Su kaynayana kadar çay da güzelce demlenecektir. Su kaynadıktan sonra ocağı en kısık seviyeye getirmeyi unutmayın.
  • Çayın demlendiğini demliğin kapağını açıp çay yapraklarının çöküp çökmediğine bakarak anlayabilirsiniz.

Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here