Matematik Temeli Olmayanlar Nasıl Çalışmalıdır?

0
755
Matematik Temeli Olmayanlar Nasıl Çalışmalıdır?

Ülkemizde pek çok öğrenci matematik dersinde diğer derslere oranla çok daha fazla zorlanmaktadır. Bu durumun oluşmasında eğitim sisteminin getirdiği sorunlar yatmakla beraber yanlış tekniklerin izlenmesi ve matematiğin diğer derslerden farklı oluşu da etkilidir. Çünkü matematik dersinde konular çok büyük bir oranda birbirleriyle bağlantılıdır. Bu yüzden doğru çalışma tekniği takip edilmediğinde her yeni konuyla birlikte öğrenme güçlüğü de artacaktır. Bu yazımızda matematikle aranızdaki sorunları nasıl çözebileceğinizi, matematik çalışırken sıkılmak ve üzülmek yerine keyif almayı nasıl başarabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Matematik Temelim Yok Nereden Başlamalıyım?

Matematikle ilgili yaşanan en büyük sorun öğrencinin temelinin zayıf olmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi matematikte konular çoğunlukla birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden konular arasındaki bağlantıyı kaybettiğiniz takdirde sonraki konuları genellikle daha zor anlarsınız. Anlamadan geçtiğiniz her konu sonraki konular için de temel niteliği taşıdığından her yeni konuda matematik çalışmak tam bir işkenceye dönüşecektir.

Aslında bu sorunun çözümü çok basittir. Kaçıncı sınıfta olduğunuza hiçbir şekilde aldırmadan en başından kaçırdığınız noktayı tespit etmek ve bu konulara çalışarak ilerlemek. İşe “Matematik dersinden ne zaman geri kaldım?”, “Matematik dersini ne zamandan beri anlamakta zorlanıyorum?” sorusunu sorarak başlayın. Bu soruların cevabı nereden başlamanız gerektiğini kesin bir şekilde verecektir. Şimdi olası cevaplara göz atalım:

“Matematiği En Başından Beri Anlayamıyorum”

Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken şey derhal temelinizi oluşturmaya başlamaktır. Bunun için konu anlatımlı ilkokul matematik kitapları edinip çalışmaya başlayabilir, internetten ücretsiz olarak sunulan videolu derslerden ve diğer kaynaklardan faydalanabilir, öğretmenlerinizden bu konuda size yardımcı olmasını talep edebilirsiniz. Temelinizi oluştururken şunu her zaman hatırlamanızda fayda var: Artık çok daha fazla imkâna sahipsiniz ve bu dersleri görmenizin üzerinden geçen zamanda siz ve algınız da gelişti. Yani bu konuları ilk gördüğünüz andaki gibi zorlanmayacak, çok daha kolay bir şekilde anlayacaksınız.

“Matematik Dersini Başta Anlıyordum Ancak Sonradan Geri Kalmaya Başladım”

Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız işiniz çok daha kolaydır. Sorunun çözümü matematikte ne zaman zorlanmaya başladığınızı bulmaktır. Örneğin 9. sınıfa kadar matematikte başarılı bir öğrenciyken sonradan zorlanmaya ve matematikten soğumaya başladıysanız buradaki sorun daha önceki yıllarda tam olarak anlamadığınız bazı konuların bulunmasıdır. Kaçırdığınız bu konular sıradaki konular için temel niteliği taşıdığından yeni konuları anlamanızı engellemektedir. Daha önceki sınıflardan hangi konularda zorlandığınızı tespit edip bu konularla ilgili konu anlatımlı matematik kitapları edinebilir, internetten ücretsiz olarak sunulan videolu derslerden ve diğer kaynaklardan faydalanabilir, öğretmenlerinizden bu konuda size yardımcı olmasını talep edebilirsiniz.

Matematikle İlgili Tavsiyeler

  • Matematik yalnızca dersleri izleyerek öğrenilebilecek bir ders değildir. Öğretmeninizin anlatmış olduğu soruları kendiniz de çözmeli, bunlara ek olarak farklı kaynaklardan sorular çözmelisiniz. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok ilerlersiniz.
  • Çok iyi biliyorum dediğiniz konularda bile hem ileride unutmamak hem de farklı soru tiplerini görmek adına soru çözmeyi hiçbir zaman bırakmayın. Genel çalışmanıza ek olarak belirli aralıklarla daha önce bitirdiğiniz konulardan da mutlaka soru çözün.
  • Bir konuyu anlamadığınızda farklı kaynaklara yönelebilirsiniz. Örneğin okulda dinlediğiniz konuyu tam olarak anlamadıysanız internetten o konuyla ilgili videolu anlatımları izleyebilirsiniz. Herkesin anlatım tekniği farklıdır, size hitap eden anlatım tarzını bulduğunuzda yine aynı kaynaktan diğer konuları da takip edebilirsiniz.
  • Şunu hiçbir zaman unutmayın, matematik doğru çalışıldığında herkesin başarabileceği bir derstir. Kendinizi “Ben matematiği yapamıyorum”, “Hiçbir zaman matematiği anlayamam” şeklinde sınırlandırmayın. Öğrendiğiniz her konu sonraki konuları daha kolay anlamanızı sağlayacak, çalışmanızı daha keyifli hâle getirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here