Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

0
193
Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?
Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Ev dekorasyonunda son zamanlarda hızlı bir değişim yaşanıyor. Özellikle şıklık ve estetik ön planda olduğundan mermerler de fazlasıyla ilgi görüyor. Mermerlerin ilgi görmesi, deseni, dokusu, rengi bakımından mermerleri çeşitli sınıflara ayırıyor. Tabii ki seçeneğe göre de fiyatlar değişiyor. Mermer hem ışıkları güzel bir şekilde yansıtırken hem de eve modern bir hava katıyor. Bu yüzden özellikle mutfaklarda, tuvalet, banyo ve dolap şeklinde mermerler tercih ediliyor. Aynı şekilde kuaförlerde dizaynlarında çoğunlukla mermer kullanıyor. Bunda da yine estetik kaygı güdülmekle birlikte ahşabın temizlenmesi güçlüğünden dolayı mermerin çok daha kolay temizlenebilmesi yer alıyor. Ayrıca mermer temizliği diğer ev eşyalarına göre oldukça kolay.

Mutfaklarda sık karşılaştığımız mermer temizlenme aşaması hijyenik bakımından önemlidir. Bu yüzden belirli günlük belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Özellikle et tarzı yemekler çok tüketiliyor ve pişiriliyorsa dezenfekte etmek amacıyla sıklıkla yıkanması gerekir. Peki mermer temizleme ve bakımı nasıl yapılmalıdır? Öncelikle iz falan yoksa mermerde temizlemek kolaydır. Bunun için sünger taşı, tebeşir tozu ve toz soda karıştırılıp macun haline getirilmelidir. Üzerine su eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Bu karışımı mermere bastırmadan bir bez yardımı ile uygulayın. Ardından yine bezden yardım alarak durulayın. Normalde evde temizlik amacı ile kullanılan tuz ruhu, sirke gibi malzemeler kullanmayın. Bunun yerine arap sabunu kullanabilirsiniz.

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

  • Boyalı mermerlerin temizliği için genellikle çamaşır sularından faydalanabilirsiniz. Boyadan kastımız sigara söndürülmesi sonucu oluşmuş sarılık, mürekkep, çay sarısı gibi lekelerdir ve bunları çıkarmak biraz daha kolaydır. Bu tarz lekeler çamaşır suyu ve saf su ile çıkmazsa karışıma amonyak ekleyerek lekeler hemencecik çıkacaktır.
  • Mermerdeki yağlı lekeleri temizlemek için yağ çözücü gibi kuvvetli deterjanlar tercih ederek lekelerden kurtulabilirsiniz. Buradaki kullanılacak suyun sıcak olmasına dikkat edilmelidir. Sıcak su ve yağ çözücü kullanarak bir sünger yardımı ile mermer ovulmalıdır. Bu işlem için mutlaka eldiven takmalısınız.
  • Sararan mermerler için çözüm limondur. Özellikle yemeklerden sonra mermere bulaşıklar konulmuşsa oluşan sarı lekeleri gidermek için limon kullanılır. Limonun içerisine tuz konulur ve içerisine az bir miktar su koyulduktan sonra mermer silinmelidir. Sonrasında mermer soğuk su ile durulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here