Mutfak Tezgahları Nasıl Temizlenir?

0
163
Mutfak Tezgahları Nasıl Temizlenir?
Mutfak Tezgahları Nasıl Temizlenir?

Mutfak evin en sık kullanılan alanlarından biridir. Bunun için de en sık temizlenmesi ve hijyenik koşullarının sağlanması gereken alanlardır. Bu yüzden belirli aralıklarla mutfak temizliğine önem vermek gerekir. Çok yemek yapılıyorsa bir mutfakta özellikle temizliğine dikkat edilmeli ve bakteri oluşumu engellenmelidir. Temizlik için satılan deterjanlardan yararlanılabileceği gibi kişinin evinde bulunan organik maddeler ile de temizlik sağlanabilir. Bunlar arasında karbonat, sirke gibi malzemeler kullanılır ve oldukça da etkilidir. Bunlar bazı alanlarda kullanılmayabilir özellikle sirke mutfakta bulunan mermerlere zarar verip yüzeyin matlaşmasına ve kullanım alanının azalmasına neden olabilir. Böyle durumlarda farklı macunlar elde edip uygulanmalıdır.

Mutfak mermerleri ise yemek yaparken çok kullanılır ve yemek yapmadan önce – sonra mutlaka temizlenmelidir. Ekstra aylık ve haftalık olarak da detaylı temizliği yapılabilir. Bu temizliklerde daha çok bakteri kırıcı deterjanlara yönelmeli ve durulamasına özen göstermek gerekir. Deterjan kullanırken ise sağlık açısından maske ve eldiven kullanılmalı, deterjanların kullanma talimatlarını okuyarak ona uygun bir temizlik yapılmalıdır. Ayrıca mutfak tezgahları temizlendikten sonra bile hemen kirlenebilir. Özellikle bu kirlenme sararma olarak görülebilir. Sararmaların oluşum nedeni ise çay dökülmesi, yemek artıklarının kalması, nemli olmasıdır. Ayrıca yemek yaparken yağ sıçraması, yemek buharları da mutfak tezgahlarının ve dolaplarının sararmasına yol açar. Mutfak dolaplarını da vereceğimiz temizleme yöntemlerini kullanarak dezenfekte edebilirsiniz.

Mutfak Tezgahları Nasıl Temizlenir?

  • Granit mutfak tezgahları tercih ederken temizlik konusunu da göz önüne almak gerekir çünkü her temizlik deterjanı ile temizlemek mümkün değildir. Özellikle asitli, amonyaklı deterjanlar matlaştırır ve kayganlık özelliğini yitirir bunun yerine su bazlı ürünler tercih edilmelidir.
  • Mermerit tezgahın yapısında pas ve küflere karşı dayanıklılık vardır. Granit mutfak tezgahına oranla daha kolay temizlenir. Süngeri ıslatarak ve çok az deterjan dökerek tezgahı temizleyebilirsiniz. Deterjanla silmek tezgahın çizilmesini öneleyecektir.
  • Mutfak tezgahındaki sarı lekeler gözünüzü korkutmasın. Bu sarı lekelerin düşmanı kuru tuzdur. Kuru tuz turşu kurmak için kullandığımız kalın tanecikli tuzlardır. Sarı bölgelere bu tuzlardan dökün ve nemli beze de tuz dökerek tezgahı ovalayın lekelerin çıktığını göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here