Saç Dökülmesine İyi Gelen Şeyler

0
168
Saç Dökülmesine İyi Gelen Şeyler
Saç Dökülmesine İyi Gelen Şeyler

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların önemli sorunları haline gelebiliyor. Özellikle mevsimsel geçişlerde ve iyi beslenilmediği takdirde saç dökülmesi kaçınılmaz oluyor. Ayrıca saçları güçlendirmek için evde saç maskesi hazırlayıp uygulayabilir bir nebze de olsa saç dökülmesini durdurabilirsiniz. Saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir. Bunun için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve kontrolden geçmek gerekir. Önemli hastalıklarda saç dökülmesine neden olabilir. Yetersiz ve dengesiz beslenmek, stres, mevsimsel geçişler, sık ve çeşitli saç ürünleri kullanımı, saçları ısıya maruz bırakmak saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Şeyler

  • Saç dökülmesini önlemek için ilk olarak beslenmenizi gözden geçirmek gerekir. Özellikle D vitamini eksikliğinde saçlar güçsüzleşerek dökülür. Muayene olduktan sonra ek olarak D vitamini alabilirsiniz. Sebze ve meyve tüketimine önem vermek gerekir.
  • Saçlarınızı yıkarken suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Aşırı sıcaklık saçların yıpranmasına neden olur.
  • Stres her şeyin problemi olduğundan bu dönemlerde saçlar oldukça fazla dökülebilir. Bunun için biraz rahat olmaya çalışın. Eğer strese bağlı olmadan döküldüğünü her gün saçlarım dökülüyor mu diye ellerinizle baktığınızda psikolojik olarak daha fazla saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. O yüzden panik yapmaya gerek yok.
  • Şampuan alırken saç dökülmesine iyi gelenleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca şampuanlarınızın içerisine çam terebentin yağı dökerek şampuan içeriğindeki kimyasalların etkisini kırabilir ve saç dökülmesini azaltabilirsiniz.
  • Mümkün olduğunca az saç ürünleri kullanılmalı ve olabildiğince paraben, alkol, SLS içermeyen saç malzemeleri seçilmelisiniz.
  • Saç şekillendirmekten ziyade doğal olarak kullanmak saç dökülmesini azaltacak ve sağlıklı, parlak saçlar elde edilmesini kolaylaştıracaktır.
  • Yağlardan faydalanarak saçları nemlendirebilir ve nem ihtiyacı karşılanan saçlarınızı güçlendirerek dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için badem yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağını karıştırarak kendi maskenizi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here