Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

0
139
Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Günlük kombinlerde sıklıkla kullanılan ve hatta zorlu, koşuşturmalı iş hayatında kurtarıcı olan parçalar arasında kuşkusuz spor ayakkabılar gelmektedir. Spor ayakkabıları hem rahatlık hem de şıklık bakımından en çok tercih edilen ve sevilen ayakkabılardır. Bu yüzden ayakkabıların bakımı ve temizliği de oldukça önemlidir. Özellikle açık renk, beyaz spor ayakkabılarının temizliğine önem vermek gerekir. Sürekli giyilen beyaz ayakkabılar şüphesiz kirlenmekte ve temizlik araları uzatıldığında sonradan kalan lekeler çıkarılmakta güçlük çekilmektedir. Bu yüzden haftada ya da iki haftada bir kere ayakkabılar temizlenmeli hatta her gün aynı ayakkabı yerine farklı ayakkabılar giyerek ayakkabının yapısının hemen bozulması engellenebilir. Spor ayakkabı temizliği aslında düşünüldüğü kadar zor değildir ve ekstra ürün almaya gerek kalmadan evde olan malzemelerle ayakkabı temizlenebilir. Ayakkabılar yıkanmadığı zaman estetik olarak hoş olmayan bir görüntü meydana getirir ve kötü kokuya sebep olur.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  • Spor ayakkabıları da diğer ayakkabıları temizlenirken bağcıklarını çıkarın onları da temizlerken kullanılan suda yıkayın.
  • Ayrı bir kaba ılık su, deterjan koyun.
  • Ayakkabıları diş fırçası ya da süet ayakkabı fırçası yardımı ile tozunu alın. İlk olarak tozunu almadan suya batırırsanız iyi bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden ayakkabıdaki toz ve kiri alarak temizlemelisiniz.
  • Hazırladığınız suya ayakkabılarınızı batırın ve temizleyin 10 dakika boyunca suda bekletebilirsiniz fakat iki ayakkabı için de ayrı su olmasına dikkat edin.
  • Sonrasında sıcak olmayan suda durulayın.
  • Diş fırçasına macun alarak ayakkabılarınızın taban kısmını ya da ayakkabınız beyazsa her tarafını fırçalayabilirsiniz. Böylece ayakkabı beyazlamış olacaktır. Sonrasında soğuk su ile durulayın.
  • Ayakkabının içerisine kağıt ya da gazete koyarak kururken yapısını da bozmamaya çalışın. Güneş ışığından uzak bir yerde ayakkabılarınızı kurutun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here