Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
56
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmak her birey için oldukça önemlidir. Özellikle hareketsizleşmenin egemen olduğu dönemde kişiler spora ayrı bir zaman ayırmalı ve sağlığına dikkat etmelidir. Aksi halde birçok rahatsızlık hareketsizlikten kaynaklanır ve kilo alımıyla kişi özgüvenini yitirebilir. Spor yapmak ise aslında taktikleri bilindikten sonra oldukça kolay ve yapması eğlencelidir. Sporda önemli olan sağlıklı olmayı istemek ve bu yolda pes etmemek gerekir. Spora başlamadan kişi önce vücudunu tanımalı ve eğer sağlık problemi varsa özellikle bel, boyun fıtığı gibi uzmana danışarak bedenine uygun spor yapmalıdır yoksa spor sağlık yerine problemleri daha da tetikleyebilir. Bu yüzden sağlık sorunlarını öğrenerek spor salonuna başvurulmalı ve vücudu zorlayacak hareketlerden kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Spor yapmak kişinin bedeninin şekle girmesini sağlarken diğer taraftan da psikolojik olarak rahatlamayı sağlar. Rahatlayan kişiler etrafına da pozitif enerji yayarak insanları olumlu etkiler. Spor her şeyden önce sağlığın korunması için yapılmalı ve doğru yöntemler izlenmeye dikkat edilmelidir. Vücut zorlanırsa ya da yapılan sporda yanlış teknik uygulanırsa sakatlıklara neden olabilir bu yüzden yavaş ve doğru yöntemler izlenmeye çalışılmalıdır. Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında spora devamlılık gerektiği ve devam ederken beslenmeyle orantılı olarak vücudun şekle girdiğini unutmamakta fayda var.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Spora başlamadan ya da gitmeden önce yaklaşık bir saat öncesinden bir şey yemeyi ve içmeyi bırakmak gerekir çünkü dolu mide ile spor yapmak bir süre sonra spora devam etmenizi engelleyecektir. Eğer çok acıktıysanız lif bakımından zengin proteinli yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Spor yaparken giyeceklere de dikkat edilmeli özellikle vücudu sımsıkı saran spor kıyafetlerinden olabildiğince uzak durmaya çalışılmalıdır. Bu kıyafetler rahat hareket etmenizi önleyecektir.
  • Doğru spor ayakkabı seçimi sporda olmazsa olmazdır. Pahalı marka olması değil spora, ayak yapısı ve rahatlığına uygun ayakkabı seçilmelidir.
  • Spora başlamadan önce mutlaka ölçümlerinizi yaptırın. Özellikle yağ, kas, kemik ölçümü yaptırarak spor boyunca bu ölçüleri karşılaştırın.
  • Set halinde hareketler yapıyorsanız sporda konuşmamaya dikkat edin. Spor esnasında konuşmak demotivize olmanızı sağlar.
  • Spor yaparken en eğlenceli aktivitelerden biri şüphesiz müzik dinlemektir. Sporda sevdiğiniz müzikleri dinlemek sporu severek yapmanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here