Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

2
211
Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Kombini tamamlayan en önemli parçalardan biri kuşkusuz ayakkabılardır. Özellikle son yıllarda süet ayakkabılar oldukça ilgi çekmekte ve farklı modellerde ayakkabı üretilmektedir. Süet ayakkabılar hem modern bir hava katarken hem de romantik bir görünüm elde edilmesini sağlar. Ayakkabı sürekli giyildiğinde ya da yağmurlu bir havada kirlenebilir ve kişiyi bakımsız gösterebilir. Bu durumda kişinin aklına süet ayakkabı nasıl temizlenir sorusu gelir. Aslında ilk başta ürküten bir soru olmasına karşın birkaç ufak dokunuşla süet ayakkabıları temizlemek mümkün.

Süet Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Süet ayakkabı çamur olmuşsa temizlemek için çamurun kurumasını beklemek gerekir. Ekstra hızlı kurutma yöntemleri yerine doğal olarak ev sıcaklığında kuruması gerekir.
  • Eğer ayakkabının şekli bozulmaya müsaitse ayakkabının içerisine kağıt ya da gazete koyarak şeklinin korunmasına özen gösterilmeli. Ayakkabı kuruduktan sonra bir süet fırçası yardımı ile nazik hareketlerle tek bir yönde ayakkabı fırçalanmalıdır. Burada yönünün tek taraflı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Süetin üzerinde rahatsız edecek leke kalmışsa süet silgisi kullanılarak bu lekeler silinebilir. Süet ayakkabıların temizliği için ise son olarak süet sprey kullanılmalı ve ayakkabının temizliği yapılmalıdır.
  • Süetin tüyleri zamanla silinmişse su buharı ve süet fırça ile tekrar ilk günkü hali ile kullanmak mümkün. Bunun için su buharına ayakkabıyı tutun ve yine tek taraflı olarak ayakkabıyı fırçalayın.
  • Süet ayakkabının temizliği yapılırken kurutmaya bırakılırken kuru bir bezle fazla bastırılmadan nemi alınabilir. Ama sonrasında mutlaka oda sıcaklığında kurutulmalıdır.
  • Ayakkabıları temizlerken bastırmamaya özen göstermeli, ayakkabının şekli korunmaya çalışılmalıdır.
  • Temizlik sırasında öncelikli olarak süet fırça, süet silgi ve süet sprey kullanılmalıdır. Süet spreyin kullanım amacı ise temizlenen ayakkabının şeklini bozmadan, temiz bir şekilde giyilebilmesidir.
  • Süet ayakkabıda döküntü, yapışma gibi sorunlar varsa yine su buharı ve süet fırça yardımı ile eski haline çevrilebilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here