Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

0
56
Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?
Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Kişisel bakım her birey için önem taşımalı çünkü temizlik ve bakıma önem verilmezse sağlık açısından ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bunu engellemek içinse yaptığınız işe bağlı olarak ve vaktinizi ayırarak kişisel temizlik ve bakımınıza önem vermeniz gerekiyor. Kadınlar özellikle bu konularda oldukça hassastır ve son dönemde erkeklerde de bakım konusunda bir titizlik göze çarpar. Yüz, boyun, vücut bakımına önem verirken ayak bakımına önem vermeden olur mu? Gün içerisinde çoğunlukla ayakta olanlar ve yeteri kadar sıvı alamayan kişiler ayak bakımına daha çok dikkat etmesi gerekir.

Topuk çatlakları için önerilerden önce topuk çatlakları neden oluşur bunun üzerinde durmakta fayda var. Ayak derisinin esnekliği azaldıysa, çevresel ve biyolojik etkenlerden çatlaklar oluşur. Çatlak nedenleri; egzama, mantar gibi hastalıklar, yeterli sıvı alınmadıysa, kış aylarında havanın kuru olup ayakların yeteri kadar hava alamaması ve yaz aylarında nemli ortamlara geçiş yapan ayaklarda çatlaklar görülür. Biyolojik olarak kişilerdeki bazı hormon eksikliklerinden de topuk çatlakları oluşur.
Ayak bakımı için özellikle haftada bir peeling işlemi yapılmalı ve ayakları nemlendirmeye özen gösterilmelidir. Ayak peelingi içinse şeker ve zeytinyağını karıştırıp ayaklarınızı yarım saat ılık suda beklettikten sonra uygulamanız yeterlidir. Ayak nemlendirme işlemi içinse zeytinyağı, ayak kremleri, nemlendirici özelliği bulunan ve hemen emilen yaplar tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu malzemelere karşı herhangi bir alerjik reaksiyon olursa uygulamamaktır. Topuk çatlaklarını evde kolay yöntemlerle geçirecek malzemeler ise vazelin, tuz, ılık su, zeytinyağı, jojoba yapı gibi malzemelerden oluşur.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

  • Ayaklarınızı dinlenmeden soğuk su ve gül suyu karışımı elde ederek bunun içerisine koyun ve en az bir saat bekletin. Sonrasında nemlendirici krem sürmeyi unutmayın.
  • Topuk çatlaklarını geçirmenin en etkili yöntemlerinden biri ise ezilmiş aspirin ve vazelin karışımıdır. Bu iki malzemeyi karıştırıp ayaklara uygulanmalıdır. Sonrasında üzerine çorap giyebilir ve sabaha kadar bekletebilirsiniz. Tabii fazla durması ayaklarda sararmaya da neden olmaktadır.
  • Akşamları ayaklarınıza yoğun şekilde vazelin sürüp uyuduğunuzda nemlenmiş ve çatlaklardan arınmış bir cilt gözlemleyeceksiniz.
  • Ayakları nemlendirmek için zeytinyağı, jojoba yağı da kullanabilirsiniz. Bu tarz yağlar kullanacaksanız mutlaka çorap giyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here