Yanık Kokusu Nasıl Çıkar?

0
326
Yanık Kokusu Nasıl Çıkar?
Yanık Kokusu Nasıl Çıkar?

Günün sonunda yorulmuş ve stresli olabilirsiniz. Böyle zamanlara bir de zamansızlık ve telaş eklenince yemek yaparken istenmeyen durumlar yaşayabilirsiniz. Bunların başında yanıklar gelir. Özellikle çelik tencerelerde yemek yakmışsanız ve uzun bir müddet tencere ocaktaysa işiniz biraz daha zor olur. Hem o yanık tencereyi temizlemek hem de odalara sinen kokuyu çıkarmak bir hayli zor olabilir. Özellikle düdüklü tencerede yemek yakmak ise daha fazla tehlikelidir ve hatta düdüklü tencere yanmaktan ziyade patlayabilir. Bu durumda saat tutmak ve az da olsa yanık kokusu alındığında ocaktan yemek indirilmelidir. Düdüklü patlaması oldukça tehlikedir ve can kaybına dahi yol açabilir. Bunun için yemek yapmadan önce yemeklerin pişme sürelerini iyi ayarlamak gerekir. Böylece olası kazaları önlemiş olursunuz.

Yanıklar sadece yemek sırasında olmaz kaza ile çakmakla evde bir şey yaktığınızda da kazalar meydana gelebilir ya da çocukların eline kibrit, çakmak geçerse herhangi bir şey yakabilir. Bunu önlemek içinse çocukların olduğu bölgeden mümkün olduğunca ateşli malzemeleri uzak tutmak gerekir. Diyelim evinizde yemek ya da başka bir şey yaktınız ve eviniz inanılmaz yanık kokuyor. O zaman ne yapacaksınız? Böyle zamanlarda hemen havalandırma, cam, pencerelerinizi açın. Aynı zamanda mutfaktaki aspiratörü açın ve olabildiğince evin havalanmasını sağlayın. Ev havalandıkça kokunun gittiğini göreceksiniz.

Yanık Kokusu Nasıl Çıkar?

  • Evinizi havalandırın: Evdeki hava alacak her yeri açın. Özellikle yanık kokusu duvarlara kadar sinmişse her odadaki havalandırma yani pencereleri açın ve uzun müddet havalandırın.
  • Kokulu oda spreylerinden yardım alabilirsiniz: Oda spreyleri kötü kokuyu az da olsa engeller. Sevdiğiniz bir kokuyu odalara, duvarlara sıkabilirsiniz. Böylelikle yanık kokusu daha çabuk geçecektir.
  • Sevdiğiniz mumlar ile kötü kokulardan kurtulun: Meyveli, çiçek kokan mumlar çoğu zaman evlerin kurtarıcısı oluyor. Böyle zor zamanlarda da kötü kokuların gitmesini sağlayarak sevdiğiniz kokuların yayılmasına yardımcı olacaktır.
  • Süt kaynatmak: Süt bilindiği üzere kötü kokuları giderir. Cezvede sütü ısıtın ve yanık kokusu olan odalarda gezdirin. Hatta şiddetli yanık kokusu varsa sütü odada bırakın ve kapıyı kapatın. Yanık kokusunun gittiğini hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here