Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

0
485
Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?
Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Türklerin en çok tükettiği içecek hiç şüphesiz çaydır. Gelenekselleşmiş bir içecek olan çay kahvaltılarda, sohbet araları, çalışırken, akşam yemekten sonra ve misafirler geldiğinde tüketilir. Aslında çay içmek için bile bahaneler hazırlanmıştır. Beş çayı buna örnek verilebilir. Öyle ki bazı zamanlar acele ile çay demleriz ya da ocakta ısıtayım derken kazalara sebebiyet verebiliriz. Bazen misafir geldiğinde ya da sıcak çay sevdiğimizden çaydanlığı ocakta unutabiliriz. Böylece çaydanlığın içerisindeki su tükenerek iç tarafı yanabilir ve bunu çıkarmak zor hale gelebilir. Çaydanlıktaki yanıklar meydana geldiğinde çıkmaz düşüncesi ile atmayın. Evde olan malzemeler ile çaydanlıktaki yanıkları çıkarmak oldukça kolay özellikle ev temizliğinde ya da fırın temizliğinde kimyasal deterjanlar yerine doğal yöntemler kullanıyorsanız yanmış çaydanlığı kurtarmak sizin için daha kolay olacaktır. Hem son zamanlarda çaydanlıkların içerisindeki maddeller değiştiğinden kimyasal özellikleri kolayca alma ve çıkmasında zorlaşma görülür.

Tencere, fırın, çaydanlık malzemeleri yandığında hemen çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda karışım yapabilirsiniz. Sonrasında bu karşımı sürüp beklettiğinizde sünger ile kolay bir şekilde yanıklar temizlenebilir. İlk alındığı durum haline getirilebilir hem de kimyasal deterjan kullanmadan. Kimyasal deterjan kullanmak hızlı sonuç alınmasını sağlasa da iyi temizlenmediğinde insan sağlığı tehlikeye atılabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışılmalıdır. Ayrıca kimyasal içerikli deterjanlar çevreye de büyük zararlar verir. Bu yüzden evde bulunan dezenfekte edici ürünlerle yanmış çaydanlık kolay bir şekilde temizlenebilir.

Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

  • Çaydanlığın iç kısmı yandığında ilk işlem içerisine sirke ve karbonat koyup üzerine de orantılı bir şekilde su koyulmalıdır. Bu karışım yapıldıktan sonra kaynamaya bırakılmalıdır.
  • Çaydanlığın dış kısmı da yandıysa bir tencereye (çaydanlığı alacak genişlikte olmasına özen göstermelisiniz) sirke koyun ve içerisine çaydanlığı yerleştirin. Bu şekilde tencere yardımı ile çaydanlığı kaynatın.
  • Çaydanlığın iç kısmındaki yanıklar ileri düzeydeyse limon tuzu da eklenebilir bu karışıma. Eğer eklenirse süre uzatılmalı 15 dakika daha kaynatılmalıdır. Bu işlemler sonrasında çaydanlık iyice kaynatılmalıdır. Amonyak kullanılmışsa durulamaya daha çok özen göstermek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here