Yanmış Tencereler Nasıl Temizlenir?

0
144
Yanmış Tencereler Nasıl Temizlenir?
Yanmış Tencereler Nasıl Temizlenir?

Yemek yapmak kimi için bir eğlence aracıyken kimi için bir işkenceye dönüşebilir. Özellikle zamanın dar olması ve buna bir de telaş eklenince mutfakta istenmeyen sonuçlar doğabilir. Bunu engellemek için mutfağa biraz erken gelmek ve yemek yapmaya başlamadan önce bir plan yapmak gerekir. Plan yapmak, iş bölümü ve sırasını belirleyeceğinden daha çabuk bir şekilde organize olabilirsiniz. Bazı anlarda ise hiç umulmadık bir yemek çekebilir canınız ya da tanıdıklarınız sevdikleri bir yemeği pişirmenizi rica edebilir. Böyle zamanlarda aksaklıklar meydana gelebilir. Yemek ve tencere yanabilir. Özellikle yemeğin pişme saati ayarlanmazsa ya da unutulursa olası bir ihtimal tencere yanmasıdır. Sulu yemeklerde tükenen su ile katı malzemelerin dibe çökelmesi ile yüksek ısı sonucu tencere yanar. Hem kötü kokuya sebebiyet veren yanık hem de tencerenin temizlenmesini zorlaştırır. BU durumda pratik yöntemleri bilmemek yanmış tencere lekelerini çıkarmakta zorlanmalara neden olur. Özellikle yanan tencereleri nasıl olsa bu lekeler, yanıklar çıkmaz diyerek atmak mali açıdan da zarar verir. Yanmış tencereleri temizlemek aslında yöntemi bilinip uygulandığında oldukça kolaydır.

Yanan tencereleri kolaylıkla cildinize ve sağlığınıza zarar vermeden çıkarmak için öncesinde en az yarım saat bir saat suda bekletmelisiniz. Böylece yıkanma esnasında yanıklar tencereden kolaylıkla sökülecek ve temizleme işlemi tamamlanacaktır. Ayrıca deterjan seçimi ve kullanımı da oldukça önemlidir yanık temizleme işlemlerinde. Kimyasal deterjanlar kolay bir şekilde yanıkları çıkarır fakat hem solurken hem de tencereyi yıkarken cildinize zarar verir. Bunun yerine evde bulunan etkili malzemelerle yanıkları çıkarmak oldukça basittir.

Yanmış Tencereler Nasıl Temizlenir?

  • İlk olarak tencereyi suda bekletmek gerekir. En az yarım saat bekletilen tencereye ister deterjan ekleyin isterseniz karbonat ya da sirke ekleyerek biraz daha bekletin.
  • Elde edilen karışım sonrasında tencereyi kaynatın. Böylece daha kolay çıkacak yanıklar sonrasında ise sünger ile yıkayın.
  • Tekrar bulaşık makinesine koyun. Eğer hala tencerede yanık izleri varsa bu işlemden önce deterjan kullanıp tencereyi makineye yerleştirin.
  • Yoğun bir yanık varsa bir gece boyunca su ve deterjan karışımını bekletin. Sonrasında uğraşmadan yanıklar kenardan kalkmaya başlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here